Takaisin
Kalasataman uusi äänitaideteos julkistetaan tiistaina 4. marraskuuta – koettavissa seuraavan kolmen vuoden ajan

Kalasataman julkista taidekokoelmaa täydennetään uudella teoksella.

Kalasataman A Stream Among Streams -taidekokoelma, jonka on kuratoinut HAM Helsingin taidemuseo. saa täydennystä marraskuussa 2025, kun siihen lisätään uusi äänitaideteos. Teoksen on luonut taiteilija Flis Holland yhteistyössä säveltäjä Juuli Haverisen ja 16 ääninäyttelijän kanssa. 

Kalasatamanpuistossa sijaitseva 25/7-nimisen teoksen julkistamistilaisuus järjestetään tiistaina 4. marraskuuta kello 12–13. Tilaisuutta varten kokoonnutaan M8S Studio Hub -tilaan osoitteessa Arielinkatu 16, mistä siirrytään Kalasatamanpuistoon.

 

Vie kuuntelijat rinnakkaistodellisuuteen

Hollandin teos on viittaus Kalasatamaan älykaupunki-innovaatioiden kokeilualueena, HAMin tiedotteessa kerrotaan. Ääniteoksessa totetetaan scifimäinen kokeilu, jossa kalasatamalaisilla on implantti, jonka tarkoituksena on lisätä ylimääräinen tunti vuorokauteen. Implantti ei kuitenkaan toimi toivotulla tavalla.

Inspiraationa toimii Fiksu Kalasatama -hanke, jossa älyteknisten ratkaisujen luvataan tuovan kalasatamalaisille vuorokauteen ylimääräinen tunti. Teoksessa taiteilija soveltaa tätä lupausta kirjaimellisesti, kun alueen asiakkaat elävät 25-tuntista vuorokausirytmiä.

Teoksen äänisuunnittelusta vastaa Juuli Haverinen, ja se pohjautuu Kalasatamanpuistossa tehtyihin äänityksiin. Teoksessa muun muassa kuullaan otteita kalasatamalaisten ja muualla asuvien välisistä puhelinkeskusteluista, joita värittävät aikaeron synnyttämät haasteet.

Ääniteoksella herätellään kysymyksiä siitä, kuka saa pääsyn arvokkaaseen ylimääräisen tunnin resurssiin ja miten käy, kun tämä todellisuus kohtaa muiden todellisuuksien kanssa. Lisäksi se pohtii neurokirjolla olevien tai kroonisesti sairaiden ihmisten kokemusta siitä, että he elävät valmiiksi muusta väestöstä poikkeavassa rytmissä.

Ääniraitaa voi kuunnella suomeksi tai englanniksi Echoes-sovelluksella, joka on ladattavissa osoitteessa https://www.flisholland.com/257 tai teoksessa olevalla QR-koodilla. 

 

Osa Kalasataman teoskokonaisuutta

Holladin teos on viimeisin lisäys HAM Helsingin taidemuseon kuratoimaan A Stream Among Streams -taidekokonaisuuteen. Teoksissa käsitellään taiteen ja tutkimuksen keinoin teknologisia tai virtuaalisia sovelluksia osana kaupunkisuunnittelua. Ensimmäinen teos on Laura Beloffin R-Bus vuodelta 2023, ja loput kaksi sijoitetaan alueelle tulevien vuosien aikana.

Kalasatamanpuistoon sijoitettiin syksyllä 2025 pysyvästi myös Keiken-taiteilijakollektiivin luoma Ángel Yōkai Atā -teos, joka nähtiin alun perin vuoden 2023 Helsinki Biennaalissa. 

Alueen julkisten taideteosten taustalla on Helsingin kaupungin taiteen prosenttiperiaate, jota noudatetaan myös Kalasataman alueen rakentamisessa. Osana Kalasataman ympäristötaidehanketta toteutetaan erilaista taidetta, niin pysyvää kuin väliaikaista, sekä tapahtumia alueella. 

Ympäristötaidehankkeen rahoitus on peräisin alueen rakennuttajilta perittävällä kerrosneliökohtaisesta maksusta. Helsingin taidekokoelmaan liitettävät julkiset taideteokset kuratoi HAM Helsingin taidemuseo.