Tillbaka

Påskmarknaden och Astiakirppis möts på Teurastamo lördagen den 28 mars

Teurastamo fylls av påskstämning och vintageporslin under den sista helgen i mars.

 

På Teurastamo firas påsken i Kalasatama i slutet av mars, när den traditionella påskmarknaden och porslinsloppet anländer till området under palmsöndagen, lördagen den 28 mars.

 

Mat, påskdekorationer och design

Evenemangets utbud av försäljare är brett och omfattar dussintals aktörer, såsom mat-, kläd-, design-, smyckes- och inrednings-, blomster- och kosmetikmärken. Hela listan över utställare finns att läsa på Teurastamos webbplats.

Marknaden har påsken som tema, och traditioner och dekorationer samt att göra och uppleva saker tillsammans står i centrum i år. Evenemanget erbjuder en möjlighet att njuta av stämningen på plats samt att handla saker till sig själv eller som presenter. Dessutom serverar områdets restauranger besökarna under evenemanget.

Astiakirppis samlar å sin sida samlare som är intresserade av vintageporslin för att göra fynd. Utbudet av porslin omfattar alla slags föremål för vardagsbruk, såsom glas, koppar och olika köksredskap. Enligt arrangörerna lägger Astiakirppis stor vikt vid kvalitet, hållbarhet och lokalt hantverk när de väljer ut sina säljare. 

 

På påskmarknaden säljs både nya och begagnade designföremål. Bild: Helsingfors stad / Aleksi Poutanen

 

Mångsidiga aktiviteter för alla åldrar 

Förutom försäljningen anordnas även andra aktiviteter i området, såsom Skidit-kollektivets kostnadsfria påskkvist-workshop kl. 11–14, där man kan skapa sin egen påskkvist för att fira påsken. Dessutom erbjuds ponny- och hästturer på gården mot en liten avgift.

Du kan ansöka om att bli försäljare på marknaden denna blankett, och man kan boka en bordsplats på Astiakirppis via markkinat@teurastamo.com. Mer information om lördagens evenemang finns på evenemangets Facebook-sida.

 

Påskmarknaden och Astiakirppis anordnas på Teurastamo den 28 mars kl. 12–18.  Entrén till evenemanget är gratis.