Bostadsföretag introduktion
Zeniitti i Kalasatama i Helsingfors erbjuder sina boende goda kommunikationer, ett varierat utbud av tjänster och utsikt över havet. Arkitekturen i Zeniitti har hämtat inspiration från närheten till havet och områdets historia. Zeniitti i Helsingfors är byggt i anslutning till Atsimuutti i Helsingfors. Tillsammans bildar de en halvsluten innergård, där det på den södra sidan har byggts småhus.
Denna Hitas-bostad, uppförd av NCC, har ett rimligt pris för en ägarbostad. I Zeniit i Helsingfors finns många olika bostadstyper, och bostadstyperna varierar från våning till våning. Alla lägenheter har en inglasad balkong och/eller en egen trädgård. Lägenheterna är huvudsakligen vända mot väster eller söder, mot innergården. Lägenheterna vid Capellan puistotie är vända mot öster, mot havsutsikten.
I bostadsrättsföreningen finns tillgängliga gemensamma utrymmen för de boende, såsom tvättstugor och förråd. Husets bastur ligger på takvåningen i anslutning till föreningslokalen. I bostadsrättsföreningen finns även en takterrass med vacker utsikt.